Az enyhe idő beköszöntével jelentősen megnő az utakon a motorral vagy kerékpárral közlekedők száma. Az autósoknak ilyenkor újra meg kell szokniuk a jelenlétüket, a méretükben jóval kisebb, ezáltal nehezebben észlelhető járművek tömeges megjelenését. Ezen járművek felépítésükből adódóan kevésbé stabilak és kisebb mértékű védelmet biztosítanak a vezető számára. Ráadásul az időszakos használat miatt sokakra jellemző a bizonytalanabb viselkedés és a lassabb reagálás, ezért minden esetben nagy körültekintéssel közelítsék meg és haladjanak el mellettük.
A motorosok biztonsága sok mindentől függ: az út minőségétől, az időjárási körülményektől, a motor műszaki állapotától, a védőfelszerelések használatától, és nem utolsó sorban a közlekedés többi résztvevőjétől. Motorral történő közlekedésnél sokkal inkább figyelembe kell venni az aktuális időjárást, hiszen esőben jobban csúszik a burkolat és a bukósisak plexije is kevésbé átlátható, mint napsütéses időben, kánikulában az aszfalt javítások helyén a szurok megolvadhat – ami ugyanannyira csúszik. A sárral szennyezett utak, a műanyag útburkolati jelek, az úttestbe épített fém elemek mind fokozzák a csúszásveszélyt. Fontos, hogy kizárólag megfelelően karbantartott jármű vegyen részt a közúti forgalomban. A jó minőségű gumik használata a motorkerékpárok esetében talán még fontosabb mint a gépkocsiknál.
A motorosok legfontosabb védőfelszerelése a bukósisak, mely képes nagymértékben csökkenteni a fejsérülések lehetőségét és súlyosságát, a motoros védőruházat egy esetleges borulás esetén védi a testet a sérülésektől. Az elmúlt évek statisztikái azt mutatják, hogy a motorosokat érintő balesetek az esetek többségében emberi hibára vezethetők vissza. Ez egyben azt is jelenti, hogy nagyobb odafigyeléssel számos baleset megelőzhető. A sebesség helyes megválasztása, a hirtelen irányváltoztatások mellőzése és a vezetéstechnikai ismeretek folyamatos fejlesztése egyaránt segítheti a veszélyhelyzetek elkerülését.
A kerékpáros közlekedés – a motorozáshoz hasonlóan – szintén veszélyes üzem. Bár jogosítvány nem szükséges hozzá, a forgalomban való biztonságos közlekedéshez rendkívül fontos a KRESZ ismerete. A járdán való közlekedésnél a gyalogosok épségére kell fokozottan figyelniük, kerékpárúton való közlekedésnél a gyalogosokkal és autósokkal kapcsolatos elsőbbségi szabályokat is szem előtt kell tartaniuk. Az úttesten közlekedő kerékpárosokra a közúti közlekedés szabályai érvényesek. Figyelni kell az autók holtterére – az autó mellé gurulva a sofőr a tükrök segítségével sem érzékeli a kerékpárost. A holt tér elkerülése, a folyamatos észlelhetőség biztosítása az egyik legfontosabb kerékpáros biztonsági szabály. Ezért nagyon fontos, hogy a kerékpáros olyan helyen kerékpározzon, hogy a gépjármű vezetője által a lehető leghosszabb ideig észlelhető legyen. Kerékpárral közlekedve különösen fontos a láthatóság, éppen ezért a fényvisszaverő mellény használata nemcsak hasznos, de lakott területen kívül, éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén kötelező is. Természetesen kerékpárok esetében is fontos, hogy a megfelelő felszereltségű és műszaki állapotú jármű vegyen csak részt a közúti forgalomban, mert ez a biztonságos közlekedés alapja. Életmentő lehet a védősisak használata is. A megfelelő sisak befedi a fejtetőt és leér a homlokig. Ha mozog a fejen, akkor vagy nem elég szorosan van megkötve vagy túl nagy, egyik esetben sem biztosít megfelelő védelmet.
A biztonság mindennél fontosabb a közlekedésben is. Közlekedjenek mindig olyan körültekintéssel, ahogy azt másoktól is elvárják a saját biztonságuk érdekében!