Együttműködés a vízirendészettel

A Római part Budapest egyik védett övezete, a vízi sportok szempontjából kiemelt szerepet tölt be a kerület életében.

Az elmúlt években egyre többen használják a partszakaszt motorcsónakokkal, jet-skivel, melyek használata fokozottabb ellenőrzést kívánt. Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata ezért 2012-ben rendelkezett az új, vízi járőr szolgálat létrehozásáról. A BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitánysággal közös együttműködési megállapodás keretén belül került kialakításra a vízi szolgálat. A feladatok ellátásának érdekében került beszerzésre a jelenleg is használatban lévő Wawe 520 gumitestű kisgéphajó. A hajón szolgálatot teljesítő rendőrök és közterület-felügyelők vízi mentő kiképzéssel is rendelkeznek, ily módon a segítség- és elsősegély nyújtás is tevékenységük részét képzi. Kiemelten fontosnak tartjuk a partszakaszt használók biztonságát és testi épségét, ezért a hajónkban minden olyan eszköz a rendelkezésükre áll, mely a segítségre szorulók észlelését, megközelítését, kimentését lehetővé teszi.

A hajón egyszerre egy fő közterület-felügyelő lát el közös szolgálatot a BRFK Dunai Vízi rendészet munkatársával. A szolgálat idényjellegű – minden év az áprilistól –októberig tartó időszakát öleli fel – és meghatározott területre terjed ki – a Duna közel 10 folyam kilométer hosszú szakaszát érinti.

Szolgálatuk során változatos eseményekkel találkozhatnak:

  • nem kizárólag a szezonban jellemző, hogy öngyilkos jelöltekkel foglalkoznak, akik vagy a hídról ugranak be a Dunába, vagy a partról gyalogolnak be az erős sodrású vízbe,
  • a hajózási szabályok megsértésével szinte minden szolgálat alatt találkoznak,
  • gyakori probléma az áthajózni tilos tábla figyelmen kívül hagyása, a kisgéphajók illetve evezős és motoros csónakok kötelező felszereléseinek hiányossága,
  • előfordulnak engedély nélküli vezetések vagy a vezetés tiltott átengedése (olyan személynek adja át a vezetést, akiről tudja, hogy nem rendelkezik vezetői engedéllyel)
  • elvétve, de előfordul az ittas hajóvezetés
  • és végül, a szezon slágere a tiltott fürdőzés.

A közös járőr páros a vízi úton történő közlekedés szabályainak betartatásával, a vízi sportok biztonságának felügyeletével, a tiltott helyen fürdőzés visszaszorításával törekednek megőrizni e rendet.

Jó tudni, hogy a rendőr és a közterület-felügyelő a helyszínen bírságot szabhat ki a Dunán elkövetett vízi közlekedési szabályok megsértése esetén.

Tevékenységük a partszakaszt használók között ismert. A szolgálat fennállása alatt többször biztosítottak vízi túrákat, kajak-kenu táborokat, számos esetben nyújtottak segítséget bajba jutott motorcsónak, kenunak, kajaknak. Többször került sor élet és vagyonmentésre. A közös járőrszolgálat fő feladata a vízi közlekedés biztonsága, vízi közlekedési balesetek megelőzése, bekövetkezett vízi baleset esetén mentési feladatok ellátása.

Minden olyan eseménnyel, ami a Dunán, illetve a Dunával kapcsolatban van, lehet értesíteni a Vízirendészeti Ügyeletet. Például a vízen közlekedés bármilyen járművel (gépi illetve nem gépi hajtású járművek) miatt, vízszennyezés miatt, vízi rendezvények megtartásának illetve engedélyeztetésének bejelentése miatt, vízi rendezvények biztosítása miatt, bűncselekmény észlelése esetén (csónak motorlopás, migránsok-kábítószer csempészés miatt).

A Vízirendészet elérhető a  +36-1/203-9132 telefonszámon, melyet közvetlenül a Kopaszi gáton található Rendőrörsön fogadnak, de vészhelyzet esetén bejelentést tehetnek a 112 vagy a 107 segélyhívó számon is.

A felsoroltakon kívül a BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság:

– nyomozó-, szabálysértési és közigazgatási hatóságként, továbbá rendészeti jogkörben a rendőrség hatáskörébe tartozó ügyekben első fokon jár el.

– a jogszabályokban foglaltak alapján, a rendőrség vízi rendészeti feladatokat ellátó szerveként teljesíti a hajózással kapcsolatos rendőrhatósági tevékenységet.

Tevékenysége ellátása során, egyéb feladatai mellett ellenőrzi:

  • a vízi közlekedéssel, és a hajózással kapcsolatos jogszabályok és hatósági rendelkezések megtartását;
  • az úszó létesítmények hajózásra alkalmasságának tárgyi feltételeit, okmányait,
  • a kötelező felszerelések, berendezések meglétét állapotát, hajózási és egyéb engedélyeit.
  • a megengedett legnagyobb terhelés és utaslétszám, illetve a megengedett legnagyobb merülés megtartását,
  • a személyzet képesítéseit és engedélyeit, azok érvényességét, az egészségi alkalmassági igazolásait.
  • az előírt, kötelező legkisebb minimális hajózó létszám meglétét,
  • segítséget nyújt a kár elhárítása, a hajóút felszabadítása érdekében, hajózási baleset, tűzeset, zátonyra futás, lékesedés, süllyedés, vagy más káreset esetén.
  • végrehajtja a vízi rendezvények vonatkozó engedélyezését, ellenőrzését, a szükséges hajózási zárlat betartását.
  • Nyomozást folytat a hajózással összefüggő, valamint a vízi közlekedési szabályokat sértő bűncselekmények – környezetkárosítás, természetkárosítás miatt (amennyiben az elkövetés tárgya az élő vizek kincse pl. hal, sóder…);
  • Vizsgálja az úszó létesítmények által okozott, vagy azokon bekövetkezett anyagi kárral, vagy személyi sérüléssel járó baleseteket.