A közösségi együttélés egyéb szabályai

A közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló rendeletnek két olyan pontja van még, amiről eddig nem beszéltünk.

Az egyik a zajvédelmi szabályok megsértése. A rendelet 9.§. (1) bekezdés szövege szerint, aki kertépítéssel és zöldfelület fenntartással kapcsolatos zajt keltő tevékenységet (különösen belső égésű motoros fűnyírás vagy fakivágás, kerti traktor működtetése) munkanapokon és szombaton 20:00 óra és 08:00 óra, vasárnap és ünnepnapokon 00:00 óra és 24:00 óra közötti időszakban végez, helyi szabályszegést követ el.

Az (1) bekezdés rendelkezéseit nem kell alkalmazni közszolgáltatással összefüggő tevékenység esetén, amennyiben azt a munka jellege szakmai szempontból indokolttá teszi.

A zaj kiemelkedő környezeti probléma a városokban élő emberek számára. Számos zajforrás vesz körül minket az élet minden területén, ami zavarhatja mindennapi tevékenységünket vagy a nyugodt pihenésünket. A meghatározott határértéket meghaladó zaj, amennyiben hosszú távon vagyunk kitéve neki, káros hatást gyakorol az emberi szervezetre, különféle betegségeket okozhat. A lakók nyugalma érdekében került sor került a ház körüli és a kerti munkák időbeli korlátozására. A szabályozás elsősorban a családi házas övezetekben élőket érinti, hogy az ott végzett ház körüli munkák ne zavarják a szükségesnél nagyobb mértékben a környéken élőket. A rendelkezés biztosítja a zajmentes időszakok meglétét, ezt vasárnap és ünnepnapokon biztosítja a rendelet. A többi időszakban a zajjal járó munkavégzés napi kezdő és végső időpontját határozza meg a rendelet. Ezen kívül zajjal járó tevékenységet végezni tilos, bírság kiszabását vonhatja maga után.

A másik, még nem említett pont az önkormányzati jelképek használatára vonatkozó szabályozás. A 14.§. (1) bekezdése kimondja, hogy aki Budapest Főváros III. kerület, Óbuda-Békásmegyer önkormányzat Képviselőtestületének az önkormányzati jelképekről, valamint Budapest Főváros III. kerület városrészei nevének felvételéről és használatáról szóló önkormányzati rendeletben meghatározott jelképeket, városrész nevet, védett utcanevet engedély nélkül vagy engedélytől eltérően használ, helyi szabályszegést követ el.

Önkormányzati jelképnek minősül a címer, a pecsét, a zászló. A címer és a pecsét rajzolatának nem önkormányzati szervek vagy személyek általi használatához a polgármester engedélye szükséges. A zászló felhasználásáról és alkalmazásáról a Képviselőtestület dönt. A címert, a pecsét rajzolatát és a zászlót kizárólag hiteles alakban szabad ábrázolni, a címer, a pecsét és a zászló elemei önállóan nem használhatók.

Védett utcanevek használatához a Képviselőtestület döntése szükséges.

Az önkormányzat programjait megjelenítő szimbólum az Óbuda logó. Az Óbuda logót a Polgármesteri Hivatal, az önkormányzat intézményei és gazdasági társaságai, valamint az önkormányzati képviselők képviselői feladataik ellátása körében, képviselői minőségükben folytatott levelezésük során engedély nélkül használhatják, minden egyéb használathoz a polgármester előzetes hozzájárulása szükséges.