Biztonságos közlekedés a vízen

Sorozatunk következő részében a vízen történő biztonságos közlekedés és elvárható magatartás szabályait vesszük sorra. Ha ezeket az előírásokat mindenki betartja, nem sodorják veszélybe saját magukat és másokat sem. A felsorolt szabályok csónak, kajak, kenu valamint kisgéphajó használatakor egyaránt betartandóak.

A hatályos hajózási szabályzat (57/2011. (XI. 22.) NFM rendelet a víziközlekedés rendjéről) értelmében a vízen is jobbra tartási kötelezettség van érvényben, épp úgy, mint a közutakon.

Célszerű az evezős csónakokkal a part mellett közlekedni, mivel ott kisebb a sodrás.

A gépi erővel hajtott kishajó, csónak és vízi sporteszköz, valamint a nem gépi erővel és nem vitorlával hajtott csónak és vízi sporteszköz találkozáskor és keresztezéskor köteles a vitorlával haladó kishajó, csónak és vízi sporteszköz útjából kitérni.

Kisgéphajóval evezősöket a biztonságos oldaltávolság megtartásával lehet megközelíteni, minimális hullámkeltéssel, ügyelve arra, hogy ne boruljanak fel.

Lekötött egységek közelében figyelmesen kell hajózni.

Úszó, fürdőző személyt kellő távolságból kell kerülni!

A menetben levő csónakban tartózkodóknak tilos állni!

A csónak vezetője a beszállás előtt köteles tisztázni, hogy a csónakban helyet foglaló személyek tudnak-e úszni, továbbá mentőfelszerelés elhelyezéséről, készenlétéről köteles gondoskodni.

Vízen levő (közlekedő vagy veszteglő) csónakban tartózkodó úszni nem tudó, valamint 14 évnél fiatalabb személy, továbbá vízi sporteszközön közlekedő minden személy köteles mentőmellényt viselni.

Csónakkal való közlekedés alatt fokozott figyelmet szenteljünk a Híd pillérek közvetlen közelére, mivel ott limány (folyón olyan hely, ahol a víz tükrösen nyugszik, és lassú körben mozog), esetleg örvények alakulhatnak ki, ami boruláshoz is vezethet.

A lekötött egységek 30 méteres közelében ne tartózkodjanak, mivel borulás esetén alásodródhatnak.

Úszóművek bejáróhídja illetve tám dorongjai alatt áthajózni tilos, és életveszélyes.

Minden evezős próbálja meg a partról horgászók nyugalmát megtartani, ne zavarják Őket azzal, hogy keresztül mennek a damilon.

Kisgéphajóval betartandó követelmények:

A hajónak mindenkor biztonságos sebességgel kell haladnia.

A hajó vezetőjének meg kell tennie valamennyi elővigyázatossági intézkedést, hogy elkerülje

a) az emberéletet fenyegető veszélyt;

b) a hajókban vagy úszó testek kötelékeiben, partban és a hajóútban vagy bármilyen műtárgyban, illetve berendezésben okozott kárt;

c) a hajózás akadályozását; és

d) a személyzet tagjainak és a hajón tartózkodó személyeknek, a kikötői és partfali berendezésekben és a környezetben okozott károkat.

Kisgéphajóval mindig úgy kell elhaladni evezős csónak mellett, hogy a csónak a közelebbi part és a kisgéphajó között legyen.

Ne keltsenek nagy hullámokat, ha elhaladnak az úszóművekhez kikötött kisgéphajók mellett.

Ne vontassanak vízisízőt figyelő személy jelenléte nélkül.

Csak kijelölt pályán használják a J-s számú motoros vízi eszközt.

Ne menjenek a H-s nyilvántartási számú jet skivel, nagy sebességgel az evezősök közé.

És végül következzenek azok a jó tanácsok, amelyek mindenki számára egyaránt megszívlelendőek:

Semmilyen körülmények között ne szálljanak vízre, ha alkoholt fogyasztottak.

Ha többen eveznek egy csónakban, ne felejtsenek el vezetőt kijelölni.

Célszerű elindulás előtt minél magasabb faktor számú sugárzás elenni védő krém használata. Felnőttként átlagosan 20 percet tölthetünk el a napon leégés nélkül, ez persze függ a bőrtípusunktól és az UV-sugárzás mértékétől is.

Fehér színű sapka, illetve fehér színű felső ruházat szintén megvéd a leégéstől.

Amennyiben a fentebb leírtakat betartják, kellemetlenségektől mentes kikapcsolódásban lehet részük egész nyáron vízen és vízparton egyaránt.