A parlagfű, illetve annak irtása minden évben visszatérő problémát jelent. A pollennaptár szerint már most megjelent a levegőben a parlagfű virágpora. A virágpor szóródására legnagyobbrészt július végén és augusztus hónapban kerül sor, ezután kisebb mennyiségben egészen a fagyok beálltáig tart ez a folyamat. A virágpor szél útján akár 100 kilométeres távolságokra is képes tömegesen eljutni. A mostani, fokozottan csapadékos idő pedig a növény virágzásának kedvez.
Leggyakrabban utak és vasúti sínek mentén, parlagon hagyott területeken, nem használt telkeken, nem megfelelően gyomirtott földeken fordul elő. A meleg éghajlatot, a fényt, és a nyári csapadékot kedveli. Rendkívül káros és agresszív gyomnövény, amely elnyomja a kultúrnövényeket is.
Évről évre egyre több lesz a szénanáthában és asztmában szenvedők létszáma is, hiszen Magyarország egyike Európa parlagfűvel leginkább fertőzött területeinek. Ezért a cél a növény teljes megsemmisítése. A parlagfű irtását folyamatosan, minden alkalmas módon és eszközzel kell végezni. A növényt lehetőség szerint még a virágzása előtt el kell pusztítani, hogy ne szórhasson virágport és ne érlelhessen termést. A kertekben és a belterületeken a leghatékonyabb, ugyanakkor környezetkímélő védekezési mód a gyomlálás. A tartós eredmény érdekében fontos a virágzás és a magképződés folyamatos megakadályozása. A vegyszeres kezeléseket csak olyan helyen szabad alkalmazni, ahol ez embereket és főként gyermekeket semmilyen módon nem veszélyeztet.
Tekintettel arra, hogy nagyon sok ember egészségét befolyásolja hátrányosan a parlagfű pollenje, ezért a parlagfű elleni védekezést rendelet szabályozza. A hatályos jogszabály szerint “a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani”.
Tekintettel arra, hogy a növény legintenzívebb növekedési időszaka júliusban van, az idei évben is júliustól szabhat ki bírságot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a parlagfűvel fertőzött területek miatt. Július 1-jétől tehát megkezdődött a parlagfű elleni védekezési kötelezettség betartásának hatósági ellenőrzése. A korábbi évekhez hasonlóan a Készenléti Rendőrség légirendészeti szolgálatának segítségével, több alkalommal a levegőből is ellenőriz a hatóság.
Az eljárás során a mulasztást elkövető földhasználóval szemben növényvédelmi bírságot szabnak ki. A növényvédelmi bírság mértéke a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától és parlagfűvel való fertőzöttség mértékétől is függ. A bírság legkisebb összege 15 ezer forint, emellett pedig meg kell fizetni a kényszerkaszálás költségeit is. Akinél nagy területen sok a parlagfű, akár 5 millió forint bírságot is fizethet.
Sajnos a köztudatban nagyon nehezen alakul ki az a gondolkodás, hogy a parlagfű irtásában elsődleges szempont a megelőzés, a pollenszórás előtti védekezés legyen és ne a bírság kiszabása, vagy a közérdekű, kényszerkaszálások végrehajtásának megelőzése legyen a motiváció.
A parlagfű elleni védekezés mindannyiunk közös feladata, ezért a parlagfűvel fertőzött területek bejelentésére létrehozták a Fővárosi parlagfű forródrótot: a (06 1) 327-16-86-os telefonszámon lehet bejelentést tenni egész Budapest területére vonatkozóan, amennyiben valaki parlagfűvel fertőzött területet észlel. Amennyiben a kerületben tapasztal valaki ilyen jelenséget, a hatékony és gyors intézkedés érdekében bejelentését megteheti a közterület-felügyelet 06-1-453-2618-as, éjjel-nappal hívható telefonszámán, vagy a www.obkf.hu honlapon keresztül.