Kerékbilincs önkényes levétele

A közterület-felügyelet mindenkori feladata a kerület illetékességi területén, a közterület-felügyelői hatáskörbe tartozó jogellenes magatartási formák észlelése esetén a szükséges intézkedések megtétele. A kerületben előforduló közlekedési szabálysértések megelőzésére és megszüntetésére nagy figyelmet fordítunk, hiszen a közlekedési szabályok be nem tartása veszélyeztetheti mások testi épségét.

A szabálytalan megállás és várakozás esetén a közterület felügyelő a szabálytalanul elhelyezett gépjárműre – a további intézkedés megtétele érdekében, vagy a jármű elszállításáig – kerékbilincset helyezhet el, ennek azonban feltétele, hogy a szabálytalanul elhelyezett gépjármű balesetveszélyt nem jelent, és a forgalmat nem akadályozza. A kerékbilincs alkalmazásának költsége minden esetben a jármű üzembentartóját terheli.

Tegnap történt, hogy a Bécsi úton  az intézkedő közterület-felügyelők kerékbilincset alkalmaztak a járdán szabálytalanul várakozó Suzuki típusú személygépjárművel szemben. A jármű tulajdonosa a felügyelet telefonszámán jelezte, hogy szerinte a rögzítés jogszerűtlen volt, ezért a bilincset önkényesen leszerelte és járművével távozott a helyszínről.

Sajnos időnként előfordul, hogy a kerékbilincselt autó tulajdonosa megpróbálkozik a bilincs saját kezű eltávolításával, az eszköz hivatalos úton történő leszerelésével járó költség megtakarításának céljából. Az 55/2009. (X. 16.) IRM rendelet melléklete szerint a kerékbilincs leszerelésének díja 11.500,- Ft. Azonban nem éri meg a kerékbilincs saját kezű eltávolításával próbálkozni, mert azon túl, hogy kárt tehetünk  az autóban és a bilincsben egyaránt, súlyos jogkövetkezményekkel is számolhat az elkövető.   A kerékbilincs értéke meghaladja az ötvenezer forintos szabálysértési értékhatárt (közel 100 000 Ft az értéke), ami azt jelenti, hogy eltulajdonítása és/vagy rongálása bűncselekményt valósít meg, ami büntető eljárást von maga után.

A közterület-felügyelet ebben az esetben is rendőrségi feljelentést tett a gépjármű tulajdonosa ellen, aki távozáskor magával vitte a leszerelt kerékbilincset. A leszedett kerékbilincs elvitele a lopás vétségét valósítja meg, mely esetben a büntetés vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztés, közérdekű munka vagy pénzbüntetés.