A statisztikák szerint hazánkban évente több ezer közlekedési baleset történik a kanyarodási szabályok megszegése miatt. Előfordul, hogy megszokásból közlekedik valaki egy adott útvonalon és emiatt hagyja figyelmen kívül az utasítást adó táblát. Előfordul olyan eset is, amikor a gépjármű vezetője megkérdőjelezi az adott tábla kihelyezésének célszerűségét és emiatt vét a szabályok ellen. Az autósoknak nincs joguk azt mérlegelni, hogy egy tábla célszerű vagy indokolt-e, magatartásukat minden esetben a jelzőtáblák által közvetített szabályoknak megfelelően kell alakítaniuk. Amennyiben ezt nem teszik, a forgalom többi résztvevője, aki betartja a szabályokat, veszélybe kerülhet, hiszen a szabályok betartását mindenki joggal várhatja el a közlekedés többi résztvevőjétől is.
A szabály szerint alapvetően három irány létezik, jobbra, egyenesen és balra. A „Kötelező haladási irány” tábla azt jelzi, hogy az útkereszteződésben a táblán lévő nyíl (nyilak) által jelzett irányban (irányok valamelyikében) kell továbbhaladni. A kötelező haladási irány egyenesen táblát úgy is le lehetne fordítani, hogy jobbra és balra is tilos tovább haladni.
A kötelező haladási irányra vonatkozó rendelkezések megsértésének észlelése esetén a közterület-felügyelő jogosult a helyszínen a gépjárművezetővel szemben közigazgatási bírságot kiszabni. Amennyiben a szabályszegés elkövetője a helyszínen kiszabott közigazgatási bírságot nem veszi tudomásul, illetve a szabályszegés elkövetője vitatja a jogsértés tényét, a közterület-felügyelő rendőrségi feljelentéssel élhet az elkövetés helye szerint területileg illetékes rendőrkapitányságnál.
A közigazgatási bírság fix összegű, a kanyarodási szabályok megszegése esetén minden esetben 50 ezer forint. Sokak felháborodása annak tudható be, hogy egy ilyen „kismértékű” szabályszegés miatt miért alkalmazunk 50.000 Ft összegű bírságot. A közterület-felügyelőknek ebben az esetben nincs mérlegelési jogkörük, és nem gyakorolhatnak méltányosságot sem, a jogszabály pontosan ezt az összeget rendeli ehhez a szabályszegéshez. A tapasztalatok szerint a gépjárművezetők kilencven százaléka elismeri, hogy hibázott, csak az 50 ezer forintos összeget sokallják.
Amennyiben a gépjármű vezetője a jelenlétében kiszabott helyszíni bírság nyomtatványt aláírta, az azt jelenti, hogy a jogsértés tényét elismerte és az intézkedést tudomásul vette, azt nem vitatta. A tudomásul vett intézkedések esetén nincs helye jogorvoslatnak! Közigazgatási bírság esetében jogsértésre hivatkozással bírósági felülvizsgálati kérelem kezdeményezhető.
Veszélyes tehát, ha rutinból vezet valaki egy általa ismert útszakaszon, hiszen bármilyen forgalmi rend változás esetén akaratlanul, de mégis balesetveszélyes helyzetet idézhet elő. Ezért ne hagyatkozzanak a tapasztalatokra, vezessenek figyelmesen, hogy az esetleges változásokat időben észlelhessék!