Mi a teendő, ha beköszönt a hőség?

Óbuda-Békásmegyer Közterület-Felügyelete a nyári időszakban is a nap 24 órájában elérhető. Az utcán tartózkodó járőrök mellett a telefonos diszpécserszolgálat munkatársai is a kerületi lakosok rendelkezésére állnak, és azokon is segítenek, akik a meleg időben rosszul lesznek. Az alábbiakban összefoglaljuk, milyen tünetekre érdemes odafigyelni a hőségben, illetve hogyan lehet bajba jutott embertársainkon segíteni.

A nyári időszakban a napsütést és a kellemes időjárást kihasználva sokat tartózkodunk a szabadban. Fontos azonban odafigyelni az intő jelekre, és ha baj van, ne várjunk a segítségkéréssel. A Felügyelőkhöz bátran fordulhatnak a lakosok, ám sajnos ők sem lehetnek mindig jókor jó helyen, így fontos, hogy a lakóközösségek tagjai egymásra is figyeljenek.

A nagy hőség komoly megterhelést jelent szervezetünk számára, a tűző napon ácsorogva vagy séta közben akár az eszméletünket is elveszthetjük. Érdemes odafigyelni az ájulást megelőző vagy kísérő tünetekre, és az észlelésük esetén segítséget kérni. Ha fejfájást vagy szédülést tapasztalunk, esetleg rossz a közérzetünk, vagy nyugtalanságot és zavartságot érzünk, fontoljuk meg, hogy útnak induljunk-e. Célravezetőbb lehet lepihenni és hűvös borogatással nyugtatni a szervezetünket. Szintén a meleg miatt hányinger, hányás vagy étvágytalanság is kialakulhat. A testünk akár szélsőséges tünetekkel is reagálhat a hőségre, úgy, mint a verejtékezés és sápadás, vagy forró, kipirult és száraz bőr. A végtagokban jelentkező görcsös fájdalmat, a gyors pulzust és gyengülő légzést szintén kiválthatja az ilyen fajta rosszullét. A kánikula lázat, extrém esetben akár 40 Celsius-fok feletti testhőmérsékletet is okozhat.

Ha bajba kerülünk, fontos, hogy megőrizzük nyugalmunkat. A következő lépések alkalmazásával magunkon vagy másokon is segíthetünk. Első lépésként fontos, hogy a gyengélkedő társunkat megnyugtassuk, és amennyiben lehetséges, kísérjük árnyékos, hűvös helyre. Ha ez megtörtént és a körülmények lehetővé teszik, akkor segítsünk neki lefeküdni, és maradjon úgy, ameddig jobban nem lesz. Ha megoldható, az egész testen alkalmazzunk hideg vizes borogatást. Szerezzünk minél gyorsabban vizet és segítsünk pótolni a folyadékhiányt. A megfigyelés részeként rendszeresen ellenőrizzük a pulzus- és a légzésszámot. Amennyiben a segítségre szoruló el is ájul, biztosítsuk a légutakat, majd értesítsük a mentőket, és várjuk meg, amíg kiérkeznek.

„A nyári melegben célszerű fokozottabb figyelmet fordítanunk magunkra és a környezetünkre is. Óbuda-Békásmegyeren sok idős ember él, akiket jobban megvisel a meleg vagy a hirtelen hőmérsékletváltozás. A legfőbb tudnivalók ismertetésével szeretnénk a lehető legtöbb rosszullétet megelőzni, és ezúton kérjük a lakosságot, hogy szükség esetén vegyenek részt a segítségnyújtásban. A kerületben kollégáink több párakapu telepítésében is segédkeztek, amelyek mindannyiunkat segíthetnek a túlmelegedés elkerülésében és a felfrissülésben. Hőségriadó idején vagy rosszullét esetén pedig bárki bemehet az önkormányzati vagy államigazgatási szervek klimatizált ügyfélszolgálatára.” – mondta Rácz Ferenc Péter, a Közterület-Felügyelet igazgatója.