Mozgáskorlátozott várakozóhelyek

A közterület-felügyelet járőrszolgálatának feladata a közterületek jogszerű használatának ellenőrzése, ennek keretében kiemelt figyelmet fordítunk a lakosságot leginkább bosszantó közterületi jogsértések megelőzésére és megszüntetésére. Ilyen jogsértésnek minősül a mozgáskorlátozott várakozóhelyek jogosulatlan használata. Tapasztalatunk szerint sokak számára okoz gondot ennek a felismerése, a kihelyezett jelzések értelmezése.

A hatályos szabályozás szerint minden kialakított 50 db parkolóból 1 db mozgássérült parkolónak kell lennie, figyelemmel arra, hogy 4 db mozgássérült parkolónál több ne kerüljön egymás mellé. Ezen felül, egyéni kérelem alapján további helyeket jelölnek ki az érintettek számára, a lakóhelyük közvetlen közelében.

A mozgáskorlátozottak részére kialakított várakozóhely használatának jogosultsága azt a mozgásában korlátozott személyt, valamint a mozgásában korlátozott személyeket szállító jármű vezetőjét illeti meg, aki a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló kormányrendelet szerint a parkolási igazolványt a járműben elhelyezte. Használatkor az igazolványt a mozgásában korlátozott személyt szállító jármű szélvédője mögött úgy kell elhelyezni, hogy előlapja a hatályosság és a jogosultság ellenőrzése céljából látható legyen. Az igazolványt az ellenőrzésre jogosult személy felszólítására ellenőrzés céljából át kell adni.

A KRESZ rendelkezései alapján a mozgáskorlátozottakat szállító járművek részére fenntartott várakozóhelyet kiegészítő tábla vagy külön jelzőtábla jelezheti, valamint az útburkolatra felfestett piktogram. Fontos tudni, hogy a kihelyezett KRESZ tábla önmagában is elegendő a mozgáskorlátozott hely jelzésére, emellett nem kötelező a felfestés alkalmazása. Érdemes figyelni a kiegészítő táblák jelenlétére, amelyek adott esetben azt jelzik, hogy hány darab parkolóhely lett kijelölve mozgáskorlátozottak részére.

A közterület-felügyelet mindenkori feladata a kerület illetékességi területén, a közterület-felügyelői hatáskörbe tartozó jogellenes magatartási formák észlelése esetén a szükséges intézkedések megtétele. Célunk elsősorban nem a büntetés, hanem a megelőzés és a rend fenntartása, azonban ilyen esetekben a felügyelőket intézkedési kötelezettség terheli. A bírság kötelező mértéke ebben az esetben 50 ezer forint, ezt az összeget Kormányrendelet határozza meg. A közterület-felügyelőknek sem mérlegelési, sem méltányossági jogköre nincs, kötelesek a vonatkozó jogszabályok szerint intézkedni.

Sokan nincsenek tisztában vele, de aki a rászoruló távollétében is használja a parkolási igazolványt, bűncselekményt követ el, a közterület-felügyelők ebben az esetben is kötelesek intézkedést kezdeményezni.

Kérjük a kerületben lakókat és közlekedőket, hogy fokozott figyelemmel közlekedjenek a kijelölt mozgáskorlátozott várakozóhelyek közelében, figyeljék a kihelyezett táblákat és útburkolati jeleket, előzzük meg a figyelmetlenségből adódó súlyosabb következményeket.