Kerületünk kiemelt jelentőséget tulajdonít közös környezetünk tisztántartásának, rendezetté, egészségesebbé tételének. Ennek egyik fontos lépése a hulladékok szelektíven történő gyűjtése. A szelektív hulladékgyűjtés a hulladékok anyagfajta szerinti elkülönített gyűjtését jelenti. Az így gyűjtött hulladék ugyanis alapanyagában újra felhasználható, csökkentve ezzel a környezet terhelését. Ennek a hulladéknak az elszállítására csak az FKF Nonprofit Zrt. jogosult.
Az FKF Nonpofit Zrt. jelenleg négy különböző lehetőséget kínál a budapesti lakosság részére a szelektíven gyűjtött hulladékok leadására, elhelyezésére:
– házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés
– szemléletformáló és újrahasználati központok
– hulladékudvarok
– szelektív hulladékgyűjtő szigetek
A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés keretében papír, illetve műanyag és fémhulladék gyűjthető. A kék fedelű kuka a papír-, a sárga a műanyag- és fémhulladék gyűjtésére szolgál.
A kékfedelű kukába kizárólag ezek a hulladékok helyezhetők el:
• újságok, folyóiratok, füzetek, könyvek,
• hullámpapírok, tiszta, illetve zsírmentes csomagolópapírok, kartondobozok,
• kiöblített italos kartondobozok (tejes-, gyümölcsleves doboz)
• A dobozokat lapítva kell az edénybe helyeznünk, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak, ezáltal minél több férjen a tartályba.
• NE dobjanak bele élelmiszer-maradványokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazó (pl. olaj, zsír, oldószer) papírokat, használt papír zsebkendőt, szalvétákat!
A sárgafedelű kukába kizárólag ezek a hulladékok helyezhetők el:
• üdítős és ásványvizes PET palackok, háztartási flakonok és azok lecsavart kupakjai (pl. samponos, habfürdős flakon),
• a háztartásban előforduló tiszta fóliák (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák),
• kimosott tejfölös, joghurtos poharak,
• különféle háztartási fémhulladékok (pl. evőeszközök) és fémdobozok (italos- és konzervdobozok)
• A műanyagpalackokat lapítva kell a kukába helyeznünk, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak el. A fém- és műanyaghulladékok elkülönítése utólag, válogatóműben történik.
• NE dobjanak bele zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakont, margarinos dobozt, élelmiszer-maradványt tartalmazó műanyagot, hungarocellt, CD-Iemezt, magnó- és videokazettát, egyéb műanyagnak ítélt hulladékot (pl. nejlonharisnya), mert újrahasznosításuk jelenleg nem megoldott! A fémhulladékok esetében is fontos, hogy azok kiöblítve, tisztán kerüljenek a tartályba.
Az edényeket az ürítés napján kora reggel 5 óráig, vagy az azt megelőző nap este kell kihelyezni jól látható, célgépünkkel könnyen megközelíthető közterületre, az úttest melletti járda szélére. Az elszállítást végző járat személyzete a tartályt az ürítést követően a kikészítés helyére állítja vissza.
A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény alapján az ingatlantulajdonosnak, illetve a társasháznak kell gondoskodnia arról, hogy a szelektíven összegyűjtött hulladékok (a papír, illetve a műanyag és fém) a megfelelő tartályba kerüljenek.
Amennyiben a szelektív gyűjtőtartályok nem az előírás szerinti megfelelő anyagú hulladékot tartalmazzák, úgy az FKF Nonprofit Zrt. a hulladékot nem tudja a szelektív gyűjtés keretében elszállítani, és erről a lakókat/ingatlantulajdonost írásban tájékoztatja.
A szelektív hulladékgyűjtő tartályok házon belüli elhelyezése, tisztán tartása, a ház elé való ki- és visszahelyezése, valamint a járda ürítés utáni, szükség szerinti takarítása a lakóingatlan tulajdonosának, illetve a társasháznak a feladata.
A gyűjtőtartályok mellé rakott egyéb, nem odavaló hulladék kezeléséről is az ingatlan tulajdonosának, vagy a lakóház kezelőjének kell gondoskodnia.
Budapesten jelenleg két Szemléletformáló és Újrahasználati Központ (SZÚK) működik, ahol a lakosság díjmentesen leadhatja a számára már feleslegesség vált, vagy megunt de más számára még használható tárgyait, eszközeit. Az újrahasználati központokban olyan használható állapotban lévő tárgyak adhatóak le, amelyek eredeti funkciójukat még maradéktalanul betöltik. Pl.: babafelszerelés, játék, bútor, könyv, stb.
Pillanatnyilag 17 hulladékgyűjtő udvar működik Budapest területén, ahol a lakosság leadhatja a szelektíven gyűjtött hulladékot. A hulladékudvarok csak hulladékfajtánként különválogatott, nem szennyezett hulladékokat vesznek át. A hulladékudvarokban és a Szemléletformáló és Újrahasználati Központokban leadható hulladéktípusokról, valamint a elérhetőségéről, nyitvatartási idejéről az FKF Zrt. honlapján tájékozódhatnak.
A gyűjtőszigetek száma az elmúlt években lecsökkent. Egyrészt a házhoz menő szelektív gyűjtés bevezetésével, másrészt sok helyen sajnálatos módon szemétlerakóként is használták, használják ezeket. Ezért az önkormányzatok (sokszor lakossági kérésre) több szigetet megszüntettek. A helyszínek kijelölésére nincs lehetősége sem a lakosságnak, sem az FKF Nonproft Zrt-nek. Ilyen kérésekkel az adott önkormányzathoz lehet fordulni, amely azokat a lehetőségeihez mérten igyekszik figyelembe venni, a szelektív hulladékgyűjtő szigetek helyszínének kijelölése során.
A lakossági panaszok jelentős része a szigetek körül elhelyezett hulladékra érkezik, sajnálatos tapasztalat, hogy a szigetek környezetében rendszeresen történik hulladék elhelyezés. Leggyakrabban éttermi hulladékot, építési törmeléket, feleslegessé vált bútort helyeznek ki tulajdonosaik. Ennek megakadályozása érdekében számos ponton figyelmeztető táblákat helyezetünk el, valamint kamerás megfigyelést alkalmazunk a veszélyeztetettnek számító területeken. Visszatérően ellenőrizzük azokat a helyszíneket, ahol már történt illegális hulladék elhelyezés, az ismétlődés megakadályozása érdekében. Tetten érés esetén a hulladéklerakás bírság kiszabását vonja maga után.
Illegális hulladék szempontjából ilyen központi helynek számít a Faluház környéke. Az ott elhelyezett szelektív sziget mellett számos esetben tapasztaltunk, és folyamatosan tapasztalunk illegális hulladéklerakást. Ezért a kihelyezett kamerákon folyamatosan figyeljük a helyszínen folyó tevékenységet és több esetben sikerült a felvételek alapján beazonosítani az elkövetőt, akit felszólítottunk a lerakott hulladék elszállítására illetve bírság kiszabására is sor került. A további jogsértések megelőzése érdekében a jövőben is folytatjuk a visszatérő ellenőrzéseket.
A környezetvédelem ma már központi szerepet játszik minden tevékenységünkben. Fontos, hogy odafigyeljünk a környezettudatosságra, és lehetőségeinkhez képest óvjuk közvetlen környezetünk állapotát. Ha mindannyian odafigyelünk ezekre az apróságokra, sokkal barátságosabb és élhetőbb környezetben élhetjük mindennapjainkat.
Forrás: www.fkf.hu