Vízen töltött szabadidő

A kellemes meleg idő beköszöntével egyre többen töltik a hétvégéiket vagy szabadságukat vízparton. A vízi sportok nagyon népszerűek, de a víz nem veszélytelen, bizonyos szabályokkal tisztában kell lenni és be kell tartani ahhoz, hogy biztonságos körülmények között élvezhessük a szabadidő eltöltésének ezt a formáját.

A kajakozás vagy kenuzás nem csupán sportegyesületi tagság birtokában űzhető sport, sokan rendelkeznek saját tulajdonú vízi járművel, de a Duna mentén számos kölcsönző is rendelkezésre áll ahhoz, hogy bármikor bérelhessünk vízi járművet. Ez az írásunk most elsősorban azoknak szól, akik saját kajakkal, kenuval esetleg csónakkal szállnak a vízre, milyen kötelező felszerelések és okmányok birtokában tehetik ezt meg.

Szezon kezdete előtt célszerű átnézni járművünket, hogy esetleg a téli tárolás során nem keletkezett e rajta valamilyen sérülés, esetleg a vízvonal alatt nincs e lékesedésre utaló nyom.

Ha mindent rendben találunk, akkor egy alapos tisztítás, és algagátlózás után a felszerelések bepakolása után vízre szállhatunk. Kisgéphajók esetében a szükséges felszerelésen kívül a hajólevél és vezetői engedély érvényességének ellenőrzése szükséges, ez után kezdhetünk hajózni.

A szükséges felszerelések listáját az alábbiakban találják, tételes felsorolás formájában, a különböző típusú vízi járművekre vonatkozóan.

Csónak az alábbi alapfelszereléssel közlekedhet:

  1. a) mentőmellény – a csónakban tartózkodó 16. életévüket be nem töltött személyek és úszni nem tudó felnőttek együttes számának megfelelően, de legalább 1 db,
  2. b) evező – a csónakban tartózkodó személyek számának és a csónak hajtásának megfelelően, de legalább 1 db,
  3. c) horgony – 1 db, a csónak horgony nélküli tömegének legalább 5%-ával egyenlő tömegű horgony (a horgony a mederhez történő ideiglenes rögzítésre alkalmas, más számára veszélytelen kialakítású eszközzel, tárggyal helyettesíthető),
  4. d) kikötésre és horgonyzásra alkalmas és megfelelő állapotú kötél vagy lánc – legalább 10 folyóméter hosszúságú,
  5. e) legalább 1 liter űrméretű vízmerő eszköz – 1 db,
  6. f) egy elektromos üzemű, szokásos erősségű, fehér fényű, szükség szerinti irányba fordítható fényforrás, amivel a csónakos a közeledő vízi járműnek jelezni tud; a biztonságos üzemelés feltétele tartalék izzó megléte vagy olyan fényforrás, amelyben több, egymástól függetlenül működőképes izzó vagy világító dióda (LED) van, továbbá tartalék áramforrás megléte a napnyugtától napkeltéig terjedő időszakban,
  7. g) a csónak üzembentartójának nevét és elérhetőségét tartalmazó – a csónaktesten tartósan rögzített – tábla,
  8. h) ha a csónakban tűz- vagy robbanásveszélyes anyagot szállítanak, akkor megfelelő 8A, illetve 34B oltásteljesítményű tűzoltó készülék – 1 db.

Az előzőekben felsorolt rendelkezéseket a kajak, kenu, kilbót, szkiff,, továbbá a 2,5 m-nél kisebb testhosszúságú csónak esetében az alábbi eltéréssel kell alkalmazni:

  1. a) mentőmellény – a csónakban tartózkodó személyek számának megfelelően,
  2. b) evező – a csónak hajtásának megfelelően, de legalább 1 db,
  3. c) legalább 1 liter űrméretű vízmerő eszköz vagy szivacs – 1 db,
  4. d) kikötésre alkalmas, megfelelő állapotú kötél vagy lánc – 5 folyóméter hosszúságú.

A kedvtelési célú vízi járművek kötelező felszereléseinek listáját a víziközlekedés rendjéről szóló 57/2011. (XI.22.) NFM rendelet melléklete tartalmazza, melyet az alábbiakban találnak.

Amennyiben az előírt felszerelés és okmányok is rendben vannak, vízre lehet szállni. A vízen történő közlekedés szabályairól a következő részben olvashatnak.