Sárfelhordás az utakon

Évszaktól függetlenül, gyakran előforduló probléma az úttestekre kerülő sárfelhordás. Ilyenkor télen, illetve a csapadékos időjárási körülmények hatására fokozottan jelentkezik. Legjellemzőbb az előfordulása építkezések környezetében, illetve a földutak és az aszfaltozott utak kereszteződésének közelében. Minden esetben fokozott veszélyt jelent a közúti közlekedésben részt vevőkre, hiszen rontja a gépkocsik gumiabroncsainak tapadási képességét. Természetesen ez a jelenség nem csak a személyautókra veszélyes, hanem a kerékpárosokra is.

Kerületünkben jelenleg több nagy építkezés, felújítás van folyamatban, amely nagy mennyiségű földmunkával és rendszerint nagy tömegű tehergépjárművek állandó forgalmával jár.

A KRESZ rendelkezése szerint aki a közutat beszennyezte vagy a közútra a közlekedés biztonságát, zavartalanságát hátrányosan befolyásoló tárgyat juttatott, köteles a keletkező veszély elhárításáról gondoskodni, valamint a földútról szilárd burkolatú útra való ráhajtás előtt a járműről a rátapadt sarat – amely a szilárd burkolatú utat beszennyezheti – eltávolítani. Ha ezt nem teszi meg, az közlekedési szabálysértésnek minősül. Ezen felül a szennyeződést okozó jármű vezetője felelős minden olyan balesetért, kárért, amit a szennyezéssel, sárfelhordással okoz. Jó tudni azt is, hogy a sárfelhordás felelősét utólag is megbüntethetik, ha kiderül, ki az okozó. Az Önkormányzat szakemberei által elvégzett tisztítási munka költségeit utólagosan is ráterhelhetik az érintettre.

Azokat a területeket, ahol gyakori a sárfelhordás előfordulása, a közterület-felügyelet fokozottan ellenőrzi. Kollégáink figyelmeztetik az illetékeseket a veszélyhelyzetre, súlyosabb esetben a felügyelők helyszíni bírságot szabhatnak ki, vagy szabálysértési feljelentést tehetnek azzal a járművezetővel szemben, aki gépével beszennyezi az utat, és nem takarítja le.

Az autósok szintén sokat tehetnek a testi épségükért, ha számítanak a balesetveszélyre és az út-, illetve látási viszonyoknak megfelelően közlekednek. Nagyon veszélyes, ha egy autós egy sárfelhordásos szakaszon megy át, könnyen megcsúszhat és így akár személyi sérüléses baleset is előfordulhat. Az úttesten lévő sárfelhordást minden esetben fokozott óvatossággal és mérsékelt sebességgel közelítsék meg, felkészülve arra, hogy a sáros, csúszós szakaszt szükség esetén ki tudják kerülni. Nagyobb követési távolság tartásával, előrelátóbb vezetéssel időben észlelhető a lehetséges veszélyhelyzet.

A téli hónapokban a legnagyobb odafigyelés ellenére is találkozhatunk a sárfelhordás következtében megváltozott közlekedési feltételekkel, ezért kérjük, hogy a közlekedés biztonsága érdekében fokozott körültekintéssel közlekedjenek a szennyeződött útszakaszokon!