Közlekedjünk okosan!

A héten megkezdődött az új tanév és ezzel együtt megnövekedett az autósforgalom a városban, a nyári időszakhoz képest. Ilyenkor megnő az elkövetett szabálysértések és szabályszegések száma is. Az alábbiakban a leggyakrabban előforduló eseteket mutatjuk be.

Az egyik leggyakoribb szabályszegés a behajtási tilalom megszegése. Ezt különféle táblákkal jelzik, hiszen a behajtási tilalmak olykor nem minden közlekedési eszközre vonatkoznak. Érdemes ezeket komolyan venni, mert a behajtási tilalmak megszegése magas összegű bírság kiszabásával járhat.

A „behajtani tilos” tábla jelzi, hogy az egyirányú forgalmú útra ebből az irányból behajtani tilos. Ez alól csak az a jármű kivétel (autóbusz vagy kerékpár), amit a táblán megjelölnek.

A „mindkét irányból behajtani tilos” tábla az útszakasz mindkét vége felől jelzi a behajtási tilalmat valamennyi jármű részére. A tábla a segédmotoros kerékpár és a kerékpár betolását nem tiltja, mivel ez nem minősül járművezetésnek.

A tilalmat jelző táblához többféle kiegészítő tábla csatlakozhat, mely plusz információt közöl vagy szűkíti azon járművek körét, akikre a behajtási tilalom vonatkozik, esetleg kivételeket határoz meg.

A behajtási tilalom megszegése 30.000 Ft összegű közigazgatási bírság kiszabását vonja maga után. Az ilyen esetben intézkedő közterület-felügyelő által kiszabott bírság fix összegű, amely összegtől a felügyelő nem térhet el. Az egyes szabályszegésekhez kapcsolódóan külön kormányrendelet határozza meg a bírság tételes összegét. A jelenleg hatályos jogszabályok értelmében a kiszabott bírság elengedésére, mérséklésére és egyedi ügyekben méltányosság gyakorlására nincs lehetőségünk.

A másik leggyakrabban előforduló eset a kötelező haladási irányra vonatkozó rendelkezések megsértése.  A szabály szerint alapvetően három irány létezik, jobbra, egyenesen és balra. A „Kötelező haladási irány” tábla azt jelzi, hogy az útkereszteződésben a táblán lévő nyíl (nyilak) által jelzett irányban (irányok valamelyikében) kell továbbhaladni. A kötelező haladási irány egyenesen táblát úgy is le lehetne fordítani, hogy jobbra és balra is tilos tovább haladni.

A szabályszegés észlelése esetén a közterület-felügyelő jogosult a helyszínen a gépjárművezetővel szemben közigazgatási bírságot kiszabni. A közigazgatási bírság fix összegű, a kanyarodási szabályok megszegése esetén minden esetben 50 ezer forint.  A közterület-felügyelőknek ebben az esetben sincs mérlegelési jogkörük, és nem gyakorolhatnak méltányosságot sem, a jogszabály pontosan ezt az összeget rendeli ehhez a szabályszegéshez.

A kanyarodási szabályok megszegése miatt évente több ezer közlekedési baleset történik, ezért ne hagyatkozzanak a tapasztalatokra, vezessenek figyelmesen, hogy az esetleges változásokat időben észlelhessék! Bármilyen forgalmi rend változás esetén akaratlanul, de mégis előidézhetnek balesetveszélyes helyzetet.

Kérjük, figyeljenek a közlekedési szabályok betartására, hogy az iskolakezdés időszakában az idővel történő versenyfutás ne okozzon indokolatlan költségeket a családi kasszának.