Kutyák sétáltatása

Nagyon sok olyan lakossági bejelentés érkezik a közterület-felügyeletre, amely a kutyákkal, kutyatartással, a kutyák sétáltatásával kapcsolatos észrevételeket tartalmaz. A kutyások sokszor sérelmezik azokat a megszorításokat, amelyek őket érintik, a nem kutyatartók részéről viszont erőteljes a nyomás, hogy minél inkább szabályozott keretek közé legyen szorítva a kutyatartás.

A leginkább élhető, működőképes megoldás valahol félúton van, a két vélemény között. Mindenképpen szükség van szabályozásra, hogy a kutyatartás ne okozzon bosszúságot és kellemetlenséget azoknak, akik nem ezt a tábort erősítik. A zavartalan együttéléshez nélkülözhetetlen, hogy a vonatkozó szabályokat mindenki betartsa, ezáltal várhatjuk el mi is másoktól, hogy ugyanígy tegyenek. A közterület-felügyelet feladata, hogy a lefektetett szabályok betartását ellenőrizze.

A „Felelős Gazdi” program keretében a közterület-felügyelet önállóan, de esetenként a rendőrséggel vagy az állatvédőkkel közösen visszatérő ellenőrzést tart a kutyasétáltatás szempontjából frekventált területeken. Állatvédelmi járőrszolgálatunk minden kedden elindul, hogy a kutyatartás szabályainak betartását ellenőrizze. Az ellenőrzések helyszínei elsősorban a lakossági bejelentésekben gyakran szereplő területek.

Az ellenőrzés keretében felügyelőink többek között a póráz használatát, a kötelező oltások illetve az ürülékgyűjtő tasak meglétét ellenőrzik. A tapasztalatok és a hozzánk érkezett lakossági jelzések azt mutatják, számos esetben konfliktushoz vezet, hogy a póráz nélkül sétáltatott kutyák oly mértékben távolodnak el gazdájuktól, hogy kérdésessé válik a hatékony irányításuk. A látszólag magányosan lézengő kutyák könnyen megijeszthetik a közelükben tartózkodókat. A kerékpárosok, futók, gyalogosan közlekedők és főleg a kisgyermekek számára okozhat kellemetlen pillanatokat. Számos probléma és konfliktus adódhat abból, hogy a szabadjára engedett kutyák sok emberben keltenek félelmet, balesetveszélyes szituációkat teremthetnek. Tavaly néhány esetben támadások is előfordultak a magukra hagyott kutyák részéről.

Kollégáink szórólapot osztanak a kutyatulajdonosoknak, mely a felelős kutyatartás legfontosabb tudnivalóit tartalmazza. Az ellenőrzés során a felügyelők információt is gyűjtenek, melyek azok a problémák, amelyek a gazdikat érintik, milyen fejlesztésekkel (újabb kutyafuttató, kutyapiszok gyűjtő) lehet javítani a közterületek rendjét, a gazdik és állataik komfortérzetét. Célunk elsősorban a konfliktusok redukálása, a felelős állattartás minél szélesebb körű meghonosítása, nem a bírságolás. Azokban az esetekben, ahol felügyelőink hiányosságot találnak, figyelmeztetik a tulajdonosokat ezek megszüntetésére. Leggyakrabban előforduló hiányosság az ürülékgyűjtő tasak hiánya, kötelező oltások hiánya, valamint, hogy a chipen rögzített adatok nem felelnek meg a valóságnak (eltérő cím, stb.)

A másik, gyakran előforduló probléma, ami számos esetben konfliktushoz is vezet, hogy a füves területeken, sok helyen találkozhatunk ott felejtett kutyaürülékkel. Az észrevétel teljesen jogos: az utcán hagyott, fel nem szedett kutyapiszok látványnak is kellemetlen, a véletlen belelépés sem kellemes élmény, azon kívül számos veszélyt is hordoz. Az ürülékben élősködők petéi, fertőzést okozó baktériumok tömkelege található. A földbe belesüppedő ürülék elsavasítja a talajt és ezáltal a gyepréteget gyéríti. Ha az aszfaltra kerül, a járókelők széttapossák, az autók kerekére kerülve nagy területen szóródik és szennyezi a környezetet.

A közterület beszennyezése a hatályos jogszabályok alapján szabálysértésnek minősül, tettenéréskor a közterület-felügyelő bírságot szabhat ki. Nem jellemző azonban a bírságolás, kollégáink ebben az esetben sem elsősorban erre helyezik a hangsúlyt. Nézetünk szerint a megfelelő tájékoztatás, a felelős állattartásra nevelés, a megfelelő számú kutyapiszok-gyűjtő kihelyezése legalább annyira hatékony. Ez persze nem jelenti azt, hogy kirívó esetekben az elkövetett cselekménnyel arányos bírság kiszabására nem kerülhet sor.

A kormány döntése értelmében 2013. január elsejétől minden 4 hónapnál idősebb kutyát kötelező bőr alá ültetett mikrochippel ellátni, és ezzel párhuzamosan regisztrálni kell az állatot az országos adatbázisban. A közterületi ellenőrzések során kollégáink a chip adatainak valódiságát is ellenőrzik. Ez a rendelkezés hatalmas segítség a kóbor kutyák problémájának megoldásában, hiszen a chip segítségével néhány perc alatt beazonosítható a kutya gazdája. Sok esetben az óbudai állatvédők is segítenek a tulajdonos felkutatásában. Nagyon szoros az együtt működés a szervezetükkel és így közös erővel, sokkal hatékonyabban tudunk intézkedni az ilyen ügyekben, hogy minden esetben a kutyák érdekeinek megfelelő legjobb megoldás szülessen az elhelyezésükre. Kerületünkben több ponton is van lehetőség a chipek leolvasására. Ebben a kerületi állategészségügyi intézmények is segítséget nyújtanak bárkinek, aki szeretné akár saját kutyája chipjét ellenőriztetni, vagy az esetlegesen talált kutyus adatait megtudni.

Tapasztalataink szerint a kutyatulajdonosok többsége szabálykövető, szívesen veszik segítségünket és jelenlétünket a kutyasétáltatók által rendszeresen látogatott területeken. A jövőben is rendszeresen fogunk ellenőrzéseket végezni, hogy a felelős állattartás minél szélesebb körben terjedjen el. Amennyiben a megfelelő együttműködéssel, kompromisszummal és kommunikációval sikerül a problémákat orvosolni, a nézőpontokat egymáshoz közelíteni, akkor mindenki jól érezheti magát úgy, hogy mások pihenését nem zavarja. Abban az esetben, ha ily módon nem sikerül célt érni és a bejelentések száma nem csökken, szigorúbb intézkedések várhatóak azokkal szemben, akik a felelős állattartás szabályait nem tartják be. Ennek érdekében folyamatosan jelen leszünk az érintett területeken a jövőben is, hogy a közterületek rendjét és nyugalmát megőrizzük.

Az infrastruktúra fejlesztése érdekében is együttműködünk a kutyás közösségekkel, az állatvédő egyesületekkel. A városüzemeltetési feladatok átvételét követően a kerületben található kutyafuttatók karbantartása, takarítása is a közterület-felügyelet hatáskörébe került. Az emberek és állataik komfortérzetének garantálása érdekében megtesszük a szükséges intézkedéseket az érintett területek rendszeres takarítására. A kutyafuttatók állapotfelmérése folyamatosan zajlik, a karbantartási munkálatok forrás függvényében kerülnek elvégzésre. Legutóbb a Városfal utcai kutyafuttató felújítását kezdtük meg és az Árpád fejedelem útján található futtató felújítása is tervben van. Ennek során a talajrendezés, a világítás és a kutyapiszok gyűjtők cseréje is megtörténik.

A futtatók mellett az Önkormányzat évente cseréli a közterületeken elhelyezett, megrongált vagy elamortizálódott kutyapiszok gyűjtőket, és folyamatosan újakat helyeznek ki. Hetente egyszer ürítésre kerülnek a kutyapiszok-gyűjtők, ilyenkor zacskók is kerülnek ki közvetlenül a gyűjtő mellé.

Az Önkormányzat képviselő testülete a decemberi ülésen elfogadta a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló rendeletét, mely január 15-től lépett hatályba. Ennek egyik tartalmi eleme, a közterületen való eb sétáltatás szabályozása, mely előírja, hogy közterületen ebet csak pórázon lehet vezetni, kivéve az arra kijelölt eb futtatókban. A rendelet alapján 2019. április 15-ig tart a türelmi idő, addig sem helyszíni, sem közigazgatási bírság nem szabható ki, így a közterület-felügyelet is csupán figyelmeztetést alkalmaz szankcióként, azonban e dátumot követően az adott cselekmény már bírsággal is sújtható. Természetesen, mint már az előzőekben is hangsúlyoztuk, nem a bírságolás a cél, hanem a felelős állattartás szabályainak megismertetése.