Elektromos tüzek okai

A mai kor emberét mindenhol elektromos készülékek veszik körbe. Használatuk már annyira természetes, hogy a legtöbb emberben nem is tudatosul, hogy az elektromos energia bizony komoly kárt is tud okozni. Az elektromos berendezések amilyen hasznosak, éppúgy lehetnek károsak is, hiszen ha meghibásodnak, akkor könnyedén tüzet okozhatnak.

 

A keletkező elektromos tüzek az utóbbi időben sajnos folyamatosan növekvő tendenciát mutatnak. Legutóbb tegnap délután történt egy tűzeset a kerületben, melynek során a Fehéregyházi út egyik irodaházának tetőrésze égett.

 

Az elektromos tüzek során az egyik legsűrűbben előforduló ok a szabálytalan villanyszerelésre vezethető vissza, de tűz keletkezéséhez vezethet a villamos berendezés működési zavara vagy hibája is.

 

Az elektromos gondoknak sokféle előjele lehet. Intő jel, ha gyakran leold a biztosíték, vibrál a lámpa, égés­nyom jelenik meg egy konnektoron, kapcsolón, biztosíték körül, vagy égett műanyagszag terjeng a lakásban.

Sok lakásban nincs elég fali kon­nektor, így a meglévőkbe elosztókat, hosszabbítókat dugnak. Ezzel azonban jelentősen megnőhet egy-egy konnektor terhelése, sőt, gyakran túlterheléshez vezethet. A túlterhelés esetén a lakás egész vezetékhálózata leéghet!

A hanyagul bekötött konnektorokból lógó csu­pasz vezetékekből szikra pattanhat ki, ami szintén tüzet okozhat.

 

Az emberek egyre több elektromos eszközt működtetnek, a használt berendezések elöregednek, karbantartásukra és felújításukra nem mindig jut kellő figyelem.

 

Minden elektromos energiát használó és továbbító eszköz vagy szerkezet hőt termel. A keletkező hő elvezetéséről gondoskodni kell, mert a berendezés műanyag részei vagy a környezetben található éghető anyagok túlmelegedhetnek és meggyulladhatnak. A jellemzően PVC-ből készült szigetelőanyagok égésekor rendkívül nagy mennyiségű korom keletkezik. A létrejövő korom és füst jóval nagyobb részre kiterjed, mint maga a tűz.

 

Az elektromos tüzek megelőzése szempontjából a legfontosabb teendők:

  • szakszerű létesítés
  • rendeltetésszerű, szabályos használat
  • felülvizsgálatok időszakonkénti elvégeztetése
  • karbantartás
  • gyanús, hibás működésre utaló jelek azonnali vizsgálata

 

Ha megtörténik a baj és tűz keletkezik, azonnal cselekedni kell! Legfontosabb, hogy mindenekelőtt áramtalanítsunk!  Azonnal húzzuk ki a kigyulladt elektro­mos berendezést a konnektorból, vagy csapjuk le a biz­tosítékot. Áramtalanítás előtt ne érjünk a készülékhez!

 

Ezt követően próbáljuk meg eloltani a keletkezett tüzet. Kisebb elektromos tűz esetén jól jöhet a tűzoltó pokróc, de használhatunk hagyományos tűzoltó készüléket, porral vagy gázzal oltót is. Elektromos tüzet ne oltsunk vízzel, mert halálos áramütést szenvedhetünk!

 

Amennyiben nem jár sikerrel az oltási kísérlet, hívjunk segítséget! Ha egyedül nem boldogulunk, hagyjuk el a helyiséget, és hívjuk a tűzoltókat!

 

A tűzkárok jelentős része megelőzhető néhány alapvető elővigyázatossági szabály betartásával. A megelőzés szempontjából nagyon fontos, hogy körültekintően járjunk el elektromos eszközeink üzemeltetése során. Érdemes minden elektromos berendezésre potenciális tűz forrásaként gondolni, és lehetőség szerint kellő távolságban tartani tőle minden éghető, gyúlékony anyagot. Minden elektromos eszköz termel hőt működése során, így a hő elvezetéséről, a készülék szellőzéséről minden esetben – a használati utasításban foglaltak szerint – gondoskodni kell.

 

 

 

 

 

 

 

Forrás: https://seresgyorgy.hu/