Autószállítás lépésről lépésre

A személygépkocsival közlekedők száma évről-évre növekszik, így a forgalmi torlódások mellett, problémát jelent a megfelelő mennyiségű parkolóhelyek hiánya. Ennek gyakran a zöldfelületek, és parkolásra nem kijelölt egyéb területek, szilárd és nem szilárd burkolatú útfelületek látják a kárát. Egy gépjármű a szabálytalan parkolással balesetveszélyes helyzetet is előidézhet, vagy a közlekedésben részt vevőket akadályozhatja.

A jogszabályi felhatalmazás alapján a közterület-felügyelő elszállíthatja a közúti forgalom biztonságát, vagy a közbiztonságot veszélyeztető, szabálytalanul elhelyezett járművet, így biztosítva a közlekedés résztvevői számára a biztonságos közlekedés, az akadálytalan haladás illetve parkolás lehetőségét.

A felügyelet tulajdonában lévő önrakodós teherautónk két funkciós jármű, amely képes feldaruzni a szállítandó autót és azt a rakodó felületén elfuvarozni a telephelyünkre. Az autóemeléseket egy fő képzett darus szakember végzi ügyelve a szállítandó autók épségére. A helyszínen továbbá egy fő közterület-felügyelő végez szolgálatot, aki a szabálysértést és a szállítást dokumentálja.

Azokat az autótulajdonosokat, akik az okmányirodában kérik a telefonszámuk rögzítését az országos gépjármű nyilvántartóban, az elszállítás megkezdése előtt telefonon értesítjük rövid szöveges üzenet küldésével. Amennyiben a gépjármű tulajdonosa 15 percen belül meg tudja oldani, hogy elvigye gépjárművét a helyszínről, ez esetben nem kerül elszállításra.

A szállítás megkezdése előtt az intézkedő közterület-felügyelő részletes képfelvételeket készít a jármű szállítást megelőző állapotáról a későbbi esteleges panaszok hatékony kivizsgálása érdekében. Képfelvételeket aztán a felrakodás után és a lerakodáskor is készít. A szállításról részletes, jogszabály által meghatározott jegyzőkönyv készül és amennyiben az időjárási vagy terepviszonyok engedik, a z elszállított jármű helyére egy jól látható 20×20 cm nagyságú piros tájékoztató matrica kerül.

A szabálytalanul várakozó és ilyen okból elszállított járműveket a Közterület-felügyelet saját, Pók utca 1. szám alatti őrzött telephelyére szállítják. Az elszállítási és tárolási díjakon felül az eljáró közterület-felügyelő az elkövetett jogsértésért helyszíni bírságot is kiszabhat, vagy egyéb eljárást kezdeményezhet. A forgalmi rendszámmal nem rendelkező és a közterületen engedély nélkül tárolt járművek eltávolításáról a Felügyelet közreműködőn keresztül gondoskodik. Ezek – néhány kivételtől eltekintve – a járművek a közreműködő telephelyére kerülnek.

A szállítást követően az érintett járműről az információk kikerülnek a Felügyelet és a Polgármesteri Hivatal honlapjára, illetve értesítést kap róla a kerületi Rendőrkapitányság is.

Az érintett jármű tulajdonosa ezt követően értesítésre kerül, teljes tájékoztatást kap az eseményekről és a további jogkövetkezményekről, illetve felszólítja őt a Felügyelet, hogy a kötelező költségek megtérítése mellett vigye el a járművét.

Amennyiben 6 hónap alatt a jármű átvételére jogosult nem váltja ki az autóját, vagy a tulajdonos nem fellelhető, a Felügyelet intézkedik a jármű hasznosítására.

A hasznosításnak több módja van, az elsődleges az árverés, amennyiben a jármű műszakilag és egyéb jogi vonatkozásban megfelelő állapotban van és nem minősül hulladékká vált járműnek.

Az árverést megelőzően a Felügyelet köteles a járművet zárszakértővel felnyittatni. A felnyitás lehet a zár szakszerű feloldása, vagy ha ez nem lehetséges, a szélvédők betörése. A benne található ingóságokat ki kell pakolni és meghatározott ideig tárolni. Az ingóságok tekintetében a Felügyeletet a felelős őrzés szabályai terhelik. Ezek értékét szakértő becsüs kell, hogy megállapítsa. Ennek során a becsüs megállapíthatja, hogy az ingóságok közül bizonyosak hulladéknak minősülnek, másokat pedig lefényképez és megállapítja a becsértéküket.

A jármű értékét is szakértő becsüs állapítja meg. A jármű így megállapított becsértéke lesz az árverés szempontjából a jármű kikiáltási ára, becsértéke.

Az árverés hosszadalmas előkészületet igényel, rengeteg adminisztrációval jár. Az árverést maga a Felügyelet is lefolytathatja, amire a jármű tárolási helyén, a Pók utcai telephelyen kerül sor. Az árverés szabályaira az ingóárverés szabályai vonatkoznak. Az árverésen bárki részt vehet, figyelembe véve persze a jogszabály által kizárt személyeket.

Amennyiben a Felügyelet az árverés mellett döntött, mint hasznosítási forma, abban az esetben az első sikertelen árverés után második árverést köteles tartani. A második sikertelen árverés után autókereskedelmi tevékenység végzésére jogosult vállalkozó részére adható át a jármű, majd rajta keresztül történik az értékesítés.

További hasznosítási mód a jármű elbontása, azaz regisztrált bontó hulladékkezelő részére átadása. Erre olyan esetekben kerül sor, amikor a járművet más módon nem lehetett értékesíteni, vagy hulladékká vált, elhasználódott.

A rendszámmal nem rendelkező, engedély nélkül tárolt járművek esetében hasonló az eljárás, mint az általános szállítás során. Ezeken a járműveken a felügyelő értesítést helyez el és 10 napot követően intézkedik a szállításról.

Mivel ezek a járművek javarészt hulladéknak minősülnek, kezelésüket és tárolásukat csak speciális előírások meglétével lehet végezni. Ebből az okból a felügyelő által elrendelt szállítást a Felügyelet szerződött partnere, a már említett, úgynevezett közreműködő végzi, aki regisztrált bontó hulladékkezelő.

A szabálytalanul parkoló és a rendszám nélküli, engedély nélkül elhelyezett járművek bizony sok kellemetlenséget okoznak a szabályosan közlekedőknek, és egyúttal az Önkormányzatunknak is, hiszen a szállítás és 6 havi tárolás költségei mellett, további kiadások keletkeznek, mint például: a zárnyitás, értékbecslés, árverés, és az adminisztrációs plusz terhekről már nem is beszélve.

Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelet

Otthonunk szolgálatában!