Harc a szemetelés ellen

A kinti hőmérséklet emelkedésével a hó is lassanként elolvad mindenhol és újra láthatóvá válik a közterületeken szétdobált szemét, mely ellen folyamatos küzdelmet folytatunk.

A közterület-felügyelet Köztisztasági Csoportjának munkatársai és a szerződött partnereink a kerület teljes területét bejárva és felülvizsgálva, amennyiben hulladékkal szennyezett területet találnak, a rendbetételéről gondoskodnak. Hétről-hétre, meghatározott ütemterv szerint, területekre bontva járják a kerület területét és szedik össze a parkokban, játszótereken, egyéb közterületeken hátrahagyott lakossági úgynevezett „világító” szemetet, takarítják a közterületeket.

Megdöbbentő az a sok szétdobált szemét, amivel szembesülnek munkájuk során nap, mint nap.  Sajnos sokan nem veszik a fáradtságot arra, hogy elvigyék a feleslegessé vált hulladékot a legközelebbi hulladékgyűjtőig, sokkal egyszerűbb azt szélnek ereszteni.

A közterületeken elhelyezett hulladékgyűjtők ürítése jelenleg hetente háromszor történik a szerződéses partnerek által, melynek elégnek kellene lennie. Sajnos sokszor mégis kevésnek bizonyul, pedig a kihelyezett hulladékgyűjtők száma meghaladja a legtöbb európai nagyváros hasonló területein elhelyezett hulladékgyűjtők számát. A tapasztalat azt mutatja, hogy  rendszeresen háztartási hulladékok is a közterületi szemetesekben landolnak és ennek következményeként a tárolókapacitásuk erőteljesen lecsökken. Tisztában vagyunk azzal, hogy a hulladékgyűjtő edények nagy része régi és rossz állapotú, ezek felmérése folyamatban van és forrás függvényében folyamatosan cserére kerülnek.

Sok esetben előfordul, hogy a madarak dobálják ki a szemétgyűjtők tartalmát, élelem után kutatva, vagy a szél áldásos tevékenysége folytán kerül a szemét a gyűjtők körül a földre, de vannak olyan társasházak is, amelyek ablakaiból dobálják ki a csikket és a háztartási hulladékot az ott lakók.

A tapasztalatunk az, hogy hiába takarítunk ki egy területet, 1-2 nap elteltével ugyanolyan szemetes a környék, mint előtte. Ekkora kapacitással pillanatnyilag nem rendelkezünk, hogy minden egyes hulladékgyűjtő környékére minden nap egy közterületi takarítót rendeljünk, aki a kedves lakók által szétszórt szemetet a kukába helyezi. Súlyos problémát okoz a hatékonyságban a mind a saját részünkről, mind a szerződött partnerek részéről a humánerőforrás hiánya, melyet ideig-óráig a saját állományú dolgozókkal tudunk ellensúlyozni, de ez sem megy a végtelenségig. Az igazi megoldás kulcsa az itt élők kezében van, nagyon sok múlik a lakosság hozzáállásán is, hogy óvják a közvetlen környezetük állapotát. A megelőzés mindig hatékonyabb (és nem utolsó sorban költséghatékonyabb), mint az utólagos kárenyhítés.

A lehetőségeink keretein belül mindent elkövetünk annak érdekében, hogy a szemetelés elterjedését visszaszorítsuk. Azokon a helyszíneken, ahol visszatérően előfordul hasonló eset, figyelmeztető táblákat helyeztünk el, a lépcsőházakban figyelemfelhívó plakátokat tettünk ki, melyen a lakókat tájékoztattuk a keletkezett hulladék legális elhelyezésének lehetőségeiről. Több esetben szerveztünk önkéntesek bevonásával közterület takarítási akciókat, valamint az egyes lakóközösségek szervezésében zajló takarításokban is részt vettünk illetve a kivitelezéshez segítséget nyújtottunk.

Felügyelőink folyamatosan ellenőrzik a közterületek tisztaságát és azokon a helyszíneken, ahol szükséges, intézkednek a terület takarítása érdekében.

Munkánkhoz nagy segítséget jelentenek az állampolgári bejelentések, kollégáink rendszeresen ellenőrzik a kerület azon helyszíneit, ahol visszatérően fordul elő ez a probléma. A jövőben is számítunk a lakosság támogatására és reméljük, hogy bejelentéseikkel továbbra is segítik a környezet tisztaságának megőrzését.