Mit tegyünk ónos esőben?

Az elmúlt napokban ónos eső sújtotta a Fővárost, amitől jégpáncél alakult ki az utakon és a járdákon. Az ónos eső sok balesetért felelős a téli időszakban, jobb, ha az ember nem tervez ilyen időben hosszabb autós utat vagy kirándulást. Felügyeletünkre is több bejelentés érkezet, hogy nagyon csúsznak a járdák, mikor tisztítjuk már meg a gyalogosok számára?
Az ónos esőt, ólmos esőként is emlegetik, hiszen a földre érkezve megfagyó eső nehéz. Az elnevezések nem arra utalnak, hogy az esővíz ónt vagy ólmot tartalmazna, hanem a kialakuló jégpáncélt jelzi. Ami olyan, mintha ónnal futtatnánk be a tárgyakat.
Télen gyakran előfordul, hogy a felső és alsó hideg légréteg közé nulla foknál magasabb hőmérsékletű légréteg szorul. Ilyenkor a felső rétegben keletkezett hó a középső rétegben esőcseppé olvad, majd az alsó fagyos légrétegben jégdaraként vagy ónos esőként érkezik a csapadék, attól függően, hogy a részecskéknek volt-e elég idejük jéggé fagyni.1
Magyarországon az egyik legveszélyesebb időjárási jelenség az ónos eső. Azért veszélyes, mert kialakulásuk a legtöbb esetben váratlan, az utak és egyéb kültéri felületek csúsznak, nemcsak gépjárművel, hanem gyalogosan is balesetet szenvedhetünk. Rendkívül nehéz előre megjósolni a lehetséges kialakulását, ugyanis nem könnyű megítélni azokat a pillanatokat, amikor a talaj mentén fagypont alatt van a hőmérséklet, a magasban pedig eső esik, vagyis pozitív a hőmérséklet.
Mivel ilyen időjárásban minden kültéri felület le van fagyva, nagyon hosszadalmas munkafolyamat a jeges páncélt mechanikus módon feltörni vagy leszórni síkosságmentesítővel. Az ónos esős időszak szerencsés sajátossága viszont, hogy rövid időn belül, akár egy óra elteltével megszűnik. Mivel az eső által lehozott energia lassan, vagy ennyi idő alatt fölmelegíti a légréteget, a talajt, illetve az ónos eső által érintett felületet is. Érdemes tehát az ónos esős időszakot otthonunkban átvészelni és a megszünt jegesedés után útnak indulni.

Forrás: ng.hu