Őszi levelek komposztálása

Hamarosan lehullanak a falevelek, amelyek meglehetősen nagy munkát adnak a kertészkedőknek. Ugyan össze lehet gyűjteni az őszi leveleket az FKF Nonprofit Zrt. által erre a célra biztosított zsákokba, de saját kertünkben komposztálhatjuk is, amellyel a növényeinket táplálhatjuk egy év múlva.

 

A komposztáló

A gyors levélbomlás érdekében ne csináljunk túl nagy levélkupacot, inkább több kicsit. Az ideális az 1 x 1 x 1 méteres, azaz 1 köbméteres kupacméret. A levélkupac számára fontos a levegőáramlás, ezért érdemes fa cölöpökből és deszkákból összeállított (esetleg raklapból) dobozkeretet készíteni. Válasszunk árnyékos helyet a komposztáláshoz. A gyűjtőt ne rakjuk közterületre! Csak a saját kertünkben, vagy társasházak esetében az erre a célra kijelölt közös udvarban helyezhetjük el. A rakásnak egy évig kell pihennie, mire felhasználhatjuk.

 

A levelek gyűjtése

Hogy kiegyenlítsük a levelekben lévő szén nitrogén egyensúlyát a frissen lehullott leveleket egyenlő rétegben adjuk hozzá régebbi levelekhez. Szükség esetén friss anyagokat is hozzáadhatunk, például élelmiszerhulladékot, levágott füvet és ágakat, hogy kiegészítsük az elhalt leveleket. Ha lehetséges, próbáljuk egyenlő arányban friss és elhalt anyagot használni. FONTOS: nem szabad állati eredetű termékeket hozzáadni a halomhoz, mert vonzzák a kártevőket, és sokkal hosszabb ideig tart a lebomlásuk. A diófák és a vadgesztenyefák leveleit csak mértékkel használjuk, mert azokban olyan anyagok vannak, amelyek árthatnak növényeinknek.

 

A komposzt karbantartása

A levélhalom megfelelő karbantartása hozzájárul ahhoz, hogy egészséges komposzthalom alakuljon ki. A halomnak nedvesnek és melegnek kell lennie. Tehát időnként vizet kell hozzáadnunk. Időnként forgassuk át a kupacot, hogy minden része levegőzőn és könnyeben beinduljon a bomlás.

 

Mire jó a kész komposzt

A lehullott növényi részek, levelek, ágak stb. különböző szakaszokon keresztül szép lassan átalakulnak humusszá, amely gyakorlatilag a talajba integrálódik. A növények tápanyagfelvételük során a talajból táplálkoznak. A komposzt használatával visszapótolható minden, amit elvettünk a talajtól, sőt, javul és visszaállítható az egészséges talajélet, a talajszerkezet is. Az elkészült szerves komposztot használhatjuk a virágágyásban, a veteményesben, vagy a fák és a bokrok alatt.

 

Eredményes, jó komposztálást kívánunk!

 

Fotó: Pixabay.com