Veszélyes hulladék az Aquincumi mocsáros tanösvénynél

Június 5-én a járőrszolgálatot ellátó területi felügyelőnk közbiztonsági ellenőrzést tartott az Aquincumi mocsáros tanösvénynél és annak környékén. A tanösvény közvetlen szomszédságában közel két köbméternyi azbesztpalát talált, amelyek sittes zsákokban voltak kihelyezve. Az esetet felügyelőnk jelentette a Közterület-felügyelet diszpécser központjának, akik azonnal értesítették az illetékes hatóságot.

Az azbeszt-cement alapanyagokból készülő tetőfedő anyag évtizedekig nagy népszerűségnek örvendett hazánkban, mivel mindenki számára könnyen elérhető és olcsó szigetelő volt. Az azbeszttartalmú termékek gyártása és forgalmazása azonban 2005-ben betiltásra került Magyarországon. Szigetelőanyagként és cementként is betiltották ugyanis kiderült, hogy rákkeltő hatású. Az azbesztcement akkor veszélyes, ha a pala megsérül. Óvatosan kell bontani vagy eltávolítani egy helyszínről, mert ha megsérül a pala felülete, sok azbesztrost kerülhet a szabadba. Ha a tüdőbe kerül az azbesztrost, akkor visszafordíthatatlan szövetburjánzást okozhat. Aki pedig jelentősebb mennyiségű azbesztport lélegez be, azoknál kialakulhat az azbesztózis, a mezotelióma és a tüdőrák is.

Veszélyes hulladékként kell kezelni, ezért csak szakcég végezheti el a bontást, a szállítást és csupán bizonyos hulladék depóniákban lehet lerakni. Ez magas költséggel jár, feltehetően néhányan ezért rakják le illegálisan egy elhagyatott helyen.

Veszélyes hulladéknak számít az a hulladék, ami a 2012. évi CLXXXV. hulladékról szóló törvényben felsorolt, legalább egy veszélyességi jellemzővel rendelkezik. A hulladékudvarokról tájékozódhatnak a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) honlapján www.fkf.hu

Óvjuk saját és mások egészségét, vigyázzunk környezetünkre!