Az óévet mindig is sokan búcsúztatták a szabadban, erre a mostani enyhe időjárás is kedvező lehetőséget nyújt. Ennek sajnos látható nyomai maradnak a közterületeken, a parkokban, játszótereken. Az ünneplés során felhasznált pirotechnikai termékek maradványainak összegyűjtése sok munkát ad ünnep után a köztisztasági csoport munkatársainak.
A pirotechnikai termékekkel kapcsolatban érdemes tudni, hogy a petárda használata és forgalmazása továbbra is tiltott. A pirotechnikai termékek négy különböző osztályba sorolhatók. Vannak olyan termékek, amelyek egész évben megvásárolhatók és 14 év felett bárki működtetheti őket, de van olyan is, amelynél már 16 év a korhatár.
Egyes termékek szigorúan csak december 28-tól december 31-ig szerezhetők be, de az árusító helyen igazolnunk kell a betöltött a 18 évet. Ezeket a termékeket csak szilveszter napján, tehát december 31-én este hattól másnap reggel hatig szabad működtetni, ezt a rendőrség fokozottan ellenőrzi az év ezen időszakában.
A petárdák és rakéták használata és az ezt kísérő fény- és hanghatások nagyon megviselik a házi kedvenceinket. Különösen a kutyák viselik rosszul, az ilyen zajokhoz nincsenek hozzászokva és hihetetlen pánikot vált ki belőlük. A menekülési ösztönnek köszönhetően a petárdázások hatására minden évben nagyon sok kutya szökik el otthonról és kóborol az utcán, keresi a gazdáját és a haza vezető utat. Néhány egyszerű szabály betartásával megelőzhetjük a bajt és megvédhetjük kedvencünket.
Lehetőség szerint Szilveszterkor a kutyát ne hagyjuk egyedül, különösen akkor, ha tudjuk, hogy félős. A kertben lakó kutyákat már szilveszter délutánján vigyük be a lakásba, vagy zárjuk be olyan helyiségbe, ahová kevésbé hatol be a zaj.
Szilveszter napján kizárólag pórázon vezessük kutyánkat a séta ideje alatt. Lakásban tartott kutya esetében az esti sétát lehetőleg úgy időzítsük, hogy 18 óra előtt hazaérjünk. A kutya nyakán minden esetben legyen nyakörv, és rajta jól látható módon rögzítsük a tulajdonos címét vagy telefonszámát. Érdemes az állatok mikrocsipjét és az állattartó személyes adatait is ellenőriztetni az állatorvosnál, hogy baj esetén az elkóborolt állatot vissza lehessen juttatni a gazdájához.
A kutyák képesek annyira pánikba esni, hogy akár magukban, akár környezetükben kárt tesznek. Egy megriadt házi kedvenc félelmében akár támadhat – haraphat is, de gyakoribb, hogy elszökik, elkóborol. Az autóval közlekedők is figyelmesen vezessenek és legyenek tudatában a veszélynek, hogy bármikor kirohanhat az útra egy menekülő, megriadt kutya.
Ha a kutya minden elővigyázatosság ellenére megszökik, ne bízzunk abban, hogy magától hazatalál, az esetek többségében segítség nélkül nem fogja megtalálni a visszavezető utat. Feltétlen vegyük fel a kapcsolatot a helyi állatmenhellyel, de a közterület-felügyelet ügyeletes diszpécsere is segíteni fog a kutya felkutatásában. A közterületen szolgálatot teljesítő közterület-felügyelők is fokozottan figyelnek ilyenkor az egyedül kóborló állatokra és amennyiben ilyet látnak, nem hagyják sorsára az állatot. A megtalált kisállatok elhelyezése, szállítása és őrzése tekintetében az Önkormányzat részéről rengeteg segítséget kaptunk, jelentős anyagi forrást biztosítottak számunkra egy kutyakennel kialakítása, valamint szállító ketrec vásárlása céljára, hogy biztonságosan, az állatok épségére tekintettel tudjuk megoldani ezen feladatainkat.
Reméljük, hogy minden kutyus épségben átvészeli ezt a számukra veszélyes időszakot és nem lesz szükség a felügyelet segítségére. Amennyiben mégis megtörténik a baj, diszpécserszolgálatunk 0-24 óráig rendelkezésre áll és segítséget nyújt az elveszett kutyus felkutatásában.
Boldog Új Évet Kívánunk!
